> Unit Testing چیست و چه کاربردهایی دارد؟ - شرکت لیسیانتوس | طراحی سایت | بهینه سازی سایت سئو

Unit Testing چیست و چه کاربردهایی دارد؟

unit tests

 

شاید یک کاربر عادی اطلاعات زیادی از مراحل ساخت و توسعه نرم افزار نداشته باشد. ساختن برنامه کامپیوتری به این شکل نیست که یک نفر برنامه نویس تمام کدها را نوشته و بلافاصله محصول را منتشر می کند. یک نرم افزار استاندارد و بزرگ باید قبل از رسیدن به دست کاربر نهایی یک سری مراحل را پشت سر بگذارد. یکی از کارهای رایج در تولید نرم افزار، تست و آزمایش محصول می باشد و به جرات می توانیم بگوییم که اهمیت آن کمتر از طراحی و توسعه محصول نیست. یکی از تست های معروف در ساخت نرم افزار Unit Testing است. امروز می خواهیم درباره این صحبت کنیم که Unit Testing چیست و چه مفهومی دارد.

 

Unit Testing چیست؟

Unit Testing یک مرحله از تست نرم افزار است که در آن بخش های کوچک از یک برنامه (Units) یا کامپوننت های مختلف یک نرم افزار تست می شوند. برنامه نویسان از Unit Test استفاده می کنند تا ببیند بازدهی برنامه آنها چیزی است که انتظارش را داشتند یا خیر. به عبارتی Unit Testing به برنامه نویس نشان می دهد که چقدر به طراحی اولیه نزدیک شده و برنامه او مطابق استانداردهای طراحی اولیه نرم افزار عمل می کند یا خیر . منظور از Unit کوچک ترین بخش از برنامه است که قابل تست بوده و به طور معمول شامل چند ورودی و نهایت یک خروجی می شود.

در برنامه نویسی رویه ای Unit می تواند یک تابع، Procedure یا حتی یک برنامه کوچک باشد. همینطور در برنامه نویسی شی گرا کوچک ترین Unit یک متد بوده که می تواند به Class، Super class Abstract Class یا Child Class تعلق داشته باشد. بعضی ها به اشتباه ماژول را هم یک یونیت در نظر می گیرند که درست نمی باشد چون خود ماژول از تعدادی یونیت تشکیل شده است.

این روش آزمایش در هنگام نوشتن برنامه و معمولا توسط خود برنامه نویس به کار گرفته می شود. البته گاهی تیم بررسی کیفیت (QA) نیز این کار را انجام می دهند. Unit Testing یک بخش مهم در توسعه نرم افزار به حساب می آید. چون اگر به درستی اجرا شود می تواند کمک بزرگی به توسعه نرم افزار بکند. به این شکل که ایرادات و مشکلات برنامه در همان اول کار تشخیص داده شده و حل می شوند. فرض کنید حل کردن این مشکلات زمانی که پروژه ما بسیار بزرگ شده چقدر دردسرساز خواهد شد.

یک پروسه Unit Test به طور کلی به 3 بخش تقسیم می شود:

 • نقشه (Plan)
 • Cases و Scripts
 • Unit Test

Unit Testing فاز اول آزمایش برنامه بوده و در واقع اولین سطح از تست برنامه به حساب می آید. این روش یک تکنیک آزمایش White Box محسوب می شود. تست جعبه سفید یک متد است که صرف نظر از خروجی‌ای که برنامه تولید می کند، ساختار درونی آن را بررسی می کند. در مدلهایی مثل SDLC، STLC یا V Model قدم اول در آزمایش پروژه Unit Testing است و قبل از متدهای آزمایش دیگر مثل integration testing اجرا می شود. امیدواریم به یک درک کلی درباره اینکه Unit Testing چیست رسیده باشید.

 

Unit Test چطور انجام می شود؟

 

unit tests

 

Unit Test به دو صورت دستی و خودکار انجام می شود. هرچند بیشتر مواقع از روش خودکار استفاده شده و این روش در اولویت است، اما تا زمانی که کار به بهترین شکل انجام شود مهم نیست که از کدام روش استفاده می کنید. در روش خودکار مراحل به این شکل دنبال می شوند:

 

 • برنامه نویس یک کد برای تست برنامه نوشته و آن را به پروژه اضافه می کند. این کد در آینده یعنی زمانی که برنامه منتشر می شود از داخل کدها حذف خواهد شد.

 

 • به طور کلی برنامه نویس از یک فریم ورک Unit Test برای بررسی وضعیت کدها استفاده می کند. این کار مزایای زیادی دارد، مثلا در مواقعی که Test شکست می خورد فریم ورک یک Log از این اطلاعات تهیه کرده و آن را در قالب یک گزارش ارائه می کند. بسته به شدت مشکلاتی که پروژه دارد، فریم ورک می تواند از اجرای تست های بعدی جلوگیری کند.

 

ابزارهای زیادی برای Unit Test وجود دارند که چند مورد از آن ها را در ادامه مشاهده می کنید:

 

 • Junit: یک ابزار رایگان برای پیاده سازی Unit Test در زبان برنامه نویسی جاوا است.

 

 • NUnit: یک فریم ورک متن باز برای تکنولوژی .Net می باشد.

 

 • EMMA: یک ابزار نوشته شده به زبان جاوا برای آنالیز و گزارش گیری است.

 

 • PHPUnit: به وسیله PHPUnit می توانید در زبان محبوب PHP Unit Testing انجام دهید.

 

 • JMockit: یک ابزار عمومی Unit Testing با قابلیت های بسیار متنوع می باشد.

 

مزایا و معایب روش Unit Testing

مثل تمام تکنولوژی های روز دنیا، استفاده از Unit Testing هم یک سری مزایا دارد و یک سری معایب. بعضی از امتیازاتی که به کمک تکنیک Unit Testing بدست می آورید عبارتند از:

 

 • Unit Test کمک می کند که باگ ها در چرخه توسعه نرم افزار سریع تر کشف شده و در هزینه ها صرفه جویی شود.

 

 • Unit Test درک بهتری از کدها به برنامه نویس داده و برنامه نویس می تواند با سرعت بیشتری تغییرات خودش را اعمال کند.

 

 • Unit Test اگر به خوبی انجام شود، در مستندسازی پروژه کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

 • Unit Test به شما اجازه می دهد که چندین بار از کدهای خود استفاده کنید. می توانید کدها و همینطور تست خود را به پروژه های بعدی اضافه کنید.

 

همینطور در کنار این نقاط قوت باید به بعضی از نکات منفی این روش هم اشاره داشته باشیم. شاید این موارد را نتوان به عنوان نکات منفی در نظر گرفت اما به هر حال ضعف هایی هستند که این متد دارد:

 

 • Unit Test قادر نیست تمام اشکالات و باگ های موجود در برنامه را تشخیص دهد و نباید به عنوان تنها روش آزمایش کد استفاده شود.

 

 • این روش روی بخش های کوچکی از برنامه تمرکز دارد و نمی تواند گزینه مناسبی برای تست کامل برنامه باشد.

 

نتیجه گیری

در این مطلب با هم بررسی کردیم که Unit Testing چیست و چه کاربردی دارد. زمانی که تصمیم می گیرید یک برنامه نویس حرفه ای شوید، باید بسیاری از تکنولوژی های مختلف را شناخته و بتوانید از آنها در پروژه خود استفاده کنید. Unit Test سطح اول آزمایش نرم افزار بوده که توسط توسعه دهندگان پروژه یا مهندسان کنترل کیفیت انجام می شود. اگر این تست درست انجام شود در مراحل بعدی توسعه محصول کار تست نرم افزار بسیار آسان می شود. به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای بهتر است با روش تست نرم افزار کار بکنید.

 

 

 

 

منبع: سون لرن