> Symfony چیست؟ آشنایی با فریم ورک محبوب PHP - شرکت لیسیانتوس | طراحی سایت | بهینه سازی سایت سئو

Symfony چیست؟ آشنایی با فریم ورک محبوب PHP

symfony

 

زبان PHP یکی از مهم ترین زبان ها برای برنامه نویسی سمت سرور است که برنامه نویسان زیادی از آن استفاده می کنند. این زبان فریم ورک های زیادی دارد و این فریم ورک ها امکانات زیادی را در اختیار برنامه نویسان قرار می دهند. در این مطلب درباره فریم ورک سیمفونی صحبت می کنیم. اینکهSymfony چیست و چه کاربردهایی دارد.

 

زبان برنامه نویسی PHP چیست؟

پیاده سازی یک سایت به دو بخش Front-End و Back-End تقسیم می شود که تکنولوژی ها و زبان های زیادی برای پیاده سازی این بخش ها وجود دارند. برای پیاده سازی Back-End به زبان های سمت سرور نیاز داریم که PHP یکی از زبان های بسیار محبوب برای برنامه نویسی سمت سروراست.

PHP یکی از بهترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی وب در جهان است. Syntax ساده و روان PHP یادگیری این زبان را برایتان شیرین و لذت بخش می کند و به دلیل چند سکویی بودن (Cross Platform) در سیستم عامل های مختلف اجرا می شود.

کاربرد اصلی PHP در برنامه نویسی سمت سرور سایت ها است، اما در سایر بخش ها دیگر مانند برنامه نویسی بک اند اپلیکیشن های موبایل، ساخت Rest API و غیره نیز استفاده می شود.

امروزه حدود 70% سایت های جهان با PHP پیاده سازی می شوند و سایت های بزرگی مانند فیس بوک، ویکی پدیا و غیره از این زبان استفاده می کنند.

 

فریم ورک Symfony چیست؟

symfony

فریم ورک ها مجموعه ای از چارچوب ها و استانداردهایی هستند که کار برنامه نویسان را در توسعه سایت و اپلیکیشن سرعت می بخشند و استفاده از آن ها مزیت های زیادی در پروژه به همراه دارد. سایت ها وابسته به عواملی مانند مهارت برنامه نویسان ومیزان پیچیدگی در پیاده سازی، می توانند با Pure PHP یا یکی از فریم ورک های این زبان ساخته شوند.

سیمفونی مجموعه ای از کامپوننت های PHP است که بر پایه معماری MVC می باشد و تنها فریم ورکی است که استانداردهای PHP را به طور کامل رعایت می کند. Symfony به راحتی روی بیشتر پلتفرم ها نصب و کانفیگ می شود و بهترین ویژگی آن، قابلیت استفاده مجدد از کامپوننت های PHP آن است.

این فریمورک یک موتور دیتابیس مستقل دارد و متناسب با بهترین روش های پیاده سازی و الگوهای طراحی وب نوشته شده است. Symfony به شما این امکان را می دهد که در کنار آن از سایر کتابخانه های PHP به راحتی استفاده کنید.

این فریم ورک انجمن های کاربری زیادی دارد و به نسبت سایر فریم ورک هایی مانند لاراول، کار کردن با آن برای توسعه دهندگان حرفه ای و باتجربه راحت تر است. این عوامل باعث شده که سیمفونی پس از لاراول و کدایگنایتر، سومین فریم ورک محبوب توسعه دهندگان باشد.

 

ویژگی های فریم ورک Symfony چیست؟

این فریم ورک یکی از قابل اعتمادترین فریم ورک های زبان PHP و گزینه مناسبی برای پیاده سازی اپلیکیشن های تحت وب است. اما چرا به جای فریم ورک هایی مانند لاراول باید از سیمفونی در پروژه های خود استفاده کنیم؟ بهتر است نگاهی به ویژگی های این فریم ورک بیندازیم.

 

انعطاف پذیری بالا

سیمفونی امکانات (feature) بسیار زیادی دارد. پلاگین های این فریم ورک که bundle نامیده می شوند مجموعه ای از فایل های PHP، عکس، کدهای جاوا اسکریپت و غیره هستند که می توان با آن ها بخش های مختلف سایت مانند بلاگ را پیاده سازی کرد. باندل ها قابل تغییر هستند و می توان از آن ها در پروژه های دیگر نیز استفاده کرد.

سیمفونی همچنین کامپوننت هایی (components) دارد که روند پیاده سازی بخش های رایج هر پروژه را سرعت می بخشند تا برنامه نویسان بتوانند زمان بیشتری را به پیاده سازی بخش های سفارشی و پیچیده تر اختصاص دهند.

استفاده از باندل و کامپوننت به کاهش وابستگی های پروژه کمک کرده و اعمال تغییرات را راحت تر می کند و همین مسئله باعث انعطاف پذیری بالای سیمفونی در پروژه های تحت وب شده است.

تست پذیری

استفاده از الگوهای طراحی (Design Patterns) و باندل ها کار تست و کنترل کدها را بسیار راحت می کند. به دلیل استفاده از کتابخانه PHPUnit انجام تست واحد (Unit Testing) و تست های عملیاتی (Functional testing) نیز بسیار ساده می شود.

پشتیبانی طولانی مدت و انجمن های فعال

سیمفونی به روزرسانی های زیادی دارد و نسخه های قبلی، به خوبی با نسخه های جدیدتر هماهنگ می شوند تا توسعه دهندگان با مشکلی مواجه نشوند. همچنین داشتن کامیونیتی های فعال و منبع باز (open-source) بودن این فریم ورک، باعث شده که توسعه دهندگان به راحتی بتوانند آن را تغییر داده و برای استفاده های مختلف در اختیار سایر کاربران قرار دهند.

 

محدودیت های فریم ورک Symfony چیست؟

 

symfony

 

البته که دلایلی هم وجود دارد که باعث شده سیمفونی جایگاه اول و دوم را از دست بدهد و به برنز قانع شود. عملکرد (Performance) سیمفونی همواره مورد بحث بوده است.

سیمفونی کمتر در پیاده سازی شبکه های اجتماعی استفاده می شود زیرا در اپلیکیشن های به هنگام (Real-Time) کارایی کمی داشته و توانایی پاسخ دهی به حجم زیادی از کاربران را به طور همزمان ندارد.

البته که با استفاده از PHP7 این ضعف تا حدی برطرف می شود اما در مواردی هم نمی توان از این محدودیت چشم پوشی کرد و برنامه نویسان ناچار به جایگزین کردن فریم ورک دیگری هستند.

همان طور که در بالا اشاره شد کار کردن با این فریم ورک برای افراد باتجربه و حرفه ای راحت تر است. البته امکانات سیمفونی ارزش آموزش دیدن دارد اما اگر قصد دارید آموزش زبان PHP را آغاز کنید بهتر است فریم ورک ساده تری انتخاب کنید.

 

جمع بندی

به طور کلی فریم ورک ها در ساده سازی روند پیاده سازی یک پروژه به کار می روند. گرچه ممکن است یادگیری فریم ورک قدرتمند سیمفونی دشوار به نظر برسد اما امکانات خوبی دراختیار شما قرار می دهد که ممکن است باعث نادیده گرفتن ضعف های آن شود.

 

 

 

منبع: سون لرن